Harmay Hang

AIM Architecture, Çin'in Wuhan şehrinde 1940'larda inşa edilmiş eski Yokohama Bankası binasını, kozmetik firması Harmay için yeniledi.

Çin tarihindeki en önemli liman şehirlerinden biri Wuhan. 20'lerde dış ticaret çok aktifti ve dünyanın dört bir yanından tüccarlar mallarını alıp satmak için buraya akın etti. Wuhan'da bir araya gelen farklı kültürler ve ürünler, mevcut yerel unsurlarla harmanlandı.

AIM bu projede, yıllar boyunca tekrarlanan tadilatlardan sonra sadece kabuğu özgün olarak günümüze ulaşabilmiş binanın tarihi katmanlarını keşfederken HARMAY'in depolama kültürüne de yeni bir bakış açısı katıyor.

Binanın üç katında tarihin farklı dönemleri temsil ediliyor. Özgün kabuğun içinde farklı dönemlerden malzemeler, mekansal deneyimler ve detaylar bir araya geliyor. Bu katmanlar binaya yerleştirilen iki yeni düşey eleman aracılığıyla birbirine bağlanıyor. Biri robotik bir kolla ürünlerin organize edildiği dikey bir depolama çekirdeği, diğeri ise ziyaretçileri bu katmanlar arasında gezintiye çıkaran bir merdiven.

Birinci kat, eski taş zemini, ağır ahşap mobilyaları ve sağlam taş bloklardan oluşan duvarlarıyla Antik Asya depolarını andırıyor. Paslanmaz çelik dikey depo ise bu katta geleceği tarifliyor. Teşhir adaları, raflar ve kasa bölümünün yerleşimi ziyaretçilerin aralarında rahatça hareket edebilmesini sağlıyor.

Yansımalı merdivenle ulaşılan ikinci kat, daha muhafazakar bir görüntü sunuyor. Girişte, düşey depoyu merkeze alarak düzenlenen çelik raflar Harmay'in geleneksel depolama yöntemine gönderme yapıyor. Burada pencerelerle birlikte küçük bir balkon bulunuyor. Balıksırtı ahşap zemin, dekoratif ahşap pervazlar ve anodize alüminyum, tarihteki zaman katmanlarına atıfta bulunuyor.

Çatı katına çıkıldığında ilk göze çarpan paslanmaz çelik kafes depoyla eski ahşap çatının birleşimi oluyor. Bu da düşey deponun binadaki baskın konumunu pekiştiriyor. Bu katın yarısı açık depo, diğer yarısı ise perakende alanı olarak da hizmet veren halka açık bir teras olarak düzenlendi.

Dışarıdaki balkonun altında, taze el yapımı limon çayı standı bulunuyor. Bu yeni ekleme binanın özgün kabuğunun içine doğru açılıyor ve katlanan panellerle iç mekana bağlanıyor. Ana cephe mümkün olduğunca şeffaf tutularak yoldan geçenlerin içerideki zaman akışını deneyimlemeleri amaçlanıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: