İnsanla Buluşan Kent Köşeleri

Kolektif grup Sitio Eriazo ve Scarcity and Creativity Studio ekibini buluşturan proje, Şili'nin Valparaiso şehrinde terk edilmiş bir alanı üretken bir kamusal alana dönüştürüyor.

Sitio Eriazo, Şili'nin Valparaiso şehrindeki terk edilmiş ve çöp deposu haline gelmiş kentsel alanları iyileştirerek yeniden kullanıma açma fikriyle yola çıkan kolektif bir grup. Tiyatro, sanat ve mimarlık gibi bölümlerden mezun gençlerin oluşturduğu ekip atık malzemeleri kullanıyor ve alternatif üretim ve öğrenme süreçleri oluşturarak çevre ile farklı bir ilişki kurmaya çalışıyor. 2003 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan şehrin Ecuador 428 bölgesinde gerçekleşen proje için ise Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu'nda oluşturulan Scarcity and Creativity Studio ekibini bir tasarım yapmaya davet etmişler.

fotoğraflar: scarcity and creativity studio
plan
diyagram

Proje mekanın farklı etkinliklere, tiyatro ve müzik gibi performanslara ev sahipliği yapabilmesi için esnek bir tasarıma sahip olması amaçlanmış. Atölyeler düzenlenmesi için de ayrıca bir oda ayrılmış. Yemek pişirilmesi ve servis edilmesine imkan veren bir mutfak alanı eklenmiş. Mutfakta kullanılmak üzere çeşitli sebzelerin yetiştirildiği bir bahçe de bu kamusal alanın bir parçası olarak düşünülmüş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: