Nefes Alan Pavyon

1970 yılında dünya fuarı için Sverre Fern tarafından tasarlanan pavyon, yıllar sonra Manthey Kula tarafından hayata geçirildi. Şişirilebilir strüktür, “nefes alan mekan” fikriyle yola çıkıyor.

Sverre Fern’in 1970 yılında Dünya Fuarı kapsamındaki yarışma için tasarladığı proje, özünde Osaka’daki hava kirliliğine dikkat çekmeyi amaçlıyordu ancak proje yarışmayı kazanamamıştı ve inşa edilmedi. Norveç Ulusal Müzesi’nin bir parçası olarak düşünülen proje iki adet şişirilebilir hava haznesinden oluşan bir pavyon olarak özetlenebilir. Pavyon, aradan geçen 45 yıl sonra Manthey Kula tarafından hayata geçirilmiş. Kula’nın esneklik ve hareketlilik kavramlarıyla birleşen strüktür; projenin orijinali ile nasıl ilişki kuracağına, teknik problemlere, forma, malzemeye ve ölçeğe dikkat edilerek kurgulanmış. Tasarım, Fehn'in üretimini kopyalamak yerine, anısını yaşatacak şekilde “nefes alan mekan" fikrini yeniden yorumluyor.

fotoğraflar: manthey kula
kat planı
kesit

Kolayca sökülüp yeniden inşa edilebilen dairesel pavyon, mekanın merkezinde yer alıyor. İçindeki yine dairesel oturma birimleriyle pavyon, bir buluşma noktası haline gelerek ziyaretçilere mekanın kendisini yaşatmayı amaçlıyor. Renklerin sadeleştirildiği strüktür, minimalist tasarımıyla geleneksel Japon evlerini andırırken aynı zamanda da modernist kimliğiyle de ön plana çıkıyor. Pavyon, 13 Eylül 2015'e kadar ziyaret edilebilir.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL