Parçadan Bütüne

Kogaa mimarlık ofisinin girişimiyle yıkılmaktan kurtarılan atıl durumdaki yapı, öncelikli ihtiyaçlara odaklanan parçalı müdahaleler ile özgün kimliği korunacak şekilde yeniden işlevlendirilmiş.

Çek Cumhuriyeti'nde tasarlanan proje, 19. yüzyıldan kalma bir içki imalathanesini bir ortak çalışma alanına dönüştürüyor. Harap durumdaki bina, mimarlık ofisinin atıl durumdaki yapıları yeniden işlevlendirmek üzere başlattığı Social Reactor adlı sosyal girişim projesinin ilk uygulaması olarak seçilerek yıkılmaktan kurtarılmış.

Yaratmak istedikleri çalışma mekanına dair fikirlerinin hepsini hayata geçirecek bütçeye sahip olmayan mimarlar, küçük ölçekte müdahaleler gerçekleştirerek başlamışlar. Böylece ortaya kapsamlı bir restorasyon projesi yerine, daha çok yapının karakterini ve öne çıkan özelliklerini vurgulayan bir tasarım projesi çıkmış.

İkinci ve üçüncü kat arasındaki döşeme kaldırılarak iki kat yüksekliğine sahip; dersler, atölyeler gibi farklı etkinliklerde ihtiyaca göre kullanılabilecek bir alan elde edilmiş. Eskiden üçüncü kat olan bölümün bir kısmı ise asma kat olarak değerlendirilmiş, bazı bölümler daha özel çalışma alanları yaratmak üzere oluklu polikarbonat plastik paneller ile ayrılmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL