Pavyondan Okula

SelgasCano ve Helloeverything tarafından Kopenhag'taki Louisiana Modern Sanat Müzesi için tasarlanan pavyon, bir okul olarak kullanılacağı Nairobi'ye taşınıyor. Afrika'nın en büyük gecekondu bölgelerinden biri olan Kibera'ya gönderilen Louisiana Hamlet Pavyonu, kapılarını 600 öğrenciye açarak sahip oldukları yıkık durumdaki okulun yerine geçecek. 2,5 kilometrekarelik bir alana yayılan tahminen 1 milyon insanın yaşadığı bölge nüfusunun dörtte üçünün 18 yaşın altında olduğu düşünülüyor.

Louisiana Modern Sanat Müzesi, SelgasCano, Helloeverything, Second Home ve mimari fotoğrafçı Iwaan Baan'ın ortaklığında gerçekleşen projenin fikri; Baan'ın bölgeye gittiğinde gideri, tuvaleti, elektiriği vedüzgün bir çatısı olmayan Kibera Hamlets Okulu'nu ziyareti sonrası ortaya çıkmış. Etrafında bir çöplük alanı olan okulun yanından aynı zamanda açık bir kanalizasyon hattı geçiyormuş. Daha sonra sürece SelgasCano dahil olmuş, yetkililer okulu ziyaret etmiş ve yerel mimarlarla görüşülmüş. Pavyonun taşınmasına karar verildikten sonra Second Home strüktürün kargo ve Kibera'da yeniden kurulumundan sorumlu olmuş.

150 metrekarelik yeni okul, ilk ve orta okul öğrencileri için sınıflar, tuvaletler, ofis odaları ve mutfağa sahip olcak. İki kata yayılacak olan alanları birbirin bağlayacak geniş ahşap merdivenler ayrıca amfi gibi oturma alanı olarak kullanılabilecek. Pavyon ilk olarak geçtiğimiz yaz Louisiana Modern Sanat Müzesi'nin Afrika: Mimarlık, Kültür ve Kimlik sergisi için inşa edilmişti.

Etiketler: