Punta Rubia Evi

PAMPA tarafından tasarlanan konut, Uruguay'ın sahil beldesi Punta Rubia'da deniz kıyısında yer alıyor. Deniz, kum tepeleri ve çam ormanlarından oluşan peyzaj ile açık bir ilişki kuruyor.

Çerçeve strüktürü yapıyı yerden yükselterek denize bakan düzenli bir hacim oluşturuyor. Bu yükselme kum tepelerinin serbest hareketine izin verirken, dış mekanlara da mahremiyet sağlıyor. İç mekan kurgusunda iki bağımsız modülle karşılıklı iletişim ve konfor alanları artırılıyor. Bu iki kapalı modülü birbirinden ayıran üzeri örtülü açık alan, hem ayırıcı bir geçiş mekanı, hem de dışarıya açılan bir uzantı işlevi görüyor.

Dış konstrüksiyon, üstü örtülü galeriler ve teraslar oluşturarak, iç mekanların iklimlendirilmesini kolaylaştırıyor. Bu ara alanlar, güneşin rotasına, rüzgarlara ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak farklı sirkülasyonlara ve çeşitli kullanımlara olanak sağlıyor.

Yapının iskelet strüktüründe yerel ahşap malzeme kullanılırken, çatıda metal bir örtü yer alıyor. İç mekan modülleri ise SIP (Structural Insulated Panel) tipi hazır duvar sistemlerinden oluşuyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: