Samimi Karşılama

Talep edilen geçirgenlik durumunu cephesindeki hareketli kanatlar ile çözümleyen ziyaretçi merkezi, 70F Architecture tarafından Hollanda’da gerçekleştirilmiş.

Hollanda’nın Voorschoten kentinde yer alan Duivenvoorde Kalesi ve Evi için tasarlanan ziyaretçi merkezi, istekler ve işlevleri uyumlu bir şekilde karşılayan bir tasarım sunmayı amaçlıyor. Projeyi talep eden Duivenvoorde Vakfı yapının ambar benzeri bir forma, geçirgen bir dokuya ve karşılama için samimi bir atmosfere sahip olmasını istemiş. Cephede tasarlanan hareketli parçalar, işverenin talebini tam olarak karşılarken, uygulaması zor bir sistem olduğundan üreticilerle anlaşma sağlanamayınca, mimarlık ofisi bu sistemin mühendisliğini kendisi üstlenmeye karar vermiş.

Ziyaretçi merkezi, restoran, müze dükkanı ve ziyaretçileri gezdiren gönüllü rehberlere ayrılmış bir alandan oluşuyor. 6x30 metre boyutlarında olan yapı, geçirgen cephesi sayesinde geniş ve ferah bir mekan hissi yaratıyor. Hareketli cephe parçalarının altında kalan cam yüzeylerin bazıları çatıya doğru devam ederek şeffaflık duygusunu pekiştiriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL