Sınırları Silikleştirmek

Hem şehirle olan açık ilişkisi hem de esnek kullanımlara izin veren iç mekan kurgusu ile etkileşimi arttırmayı amaçlayan tiyatro yapısı, sanat ve insanlar arasındaki sınırları basit dokunuşlarla kaldırıyor.

Amerika'nın Illinois eyaletinde bulunan tiyatro yapısı; 1992'de kurularak bölgede gittikçe popülerleşen Writers tiyatro grubunun hem mali hem de mekansal sorunlarına çözüm getiren bir tasarım olmasının yanında, tiyatronun yakın çevresi ile ilişkisini de yeniden kurguluyor. Şeffaf ve esnek mekansal tasarımı ile yapı, insanları tiyatro ekseninde bir araya getirerek ortak bir deneyim sunuyor. Tiyatro, komşusu olduğu parka direkt olarak açılarak bulunduğu kent ile daha yakın bir ilişki kurmayı, iç mekan çevresinde oluşturduğu enerji ve etkileşimi dışarıya doğru yaymayı amaçlıyor.

fotoğraflar: hedrich blessing
görsel
görsel
vaziyet planı
1. kat planı
2. kat planı
kesit
kesit

Sahne bölümünlerine eklemlenen karşılama alanı aynı zamanda doğaçlama performanslar, provalar ve farklı etkinlikler için toplanma alanı olarak kullanılabiliyor. Şehre, göle ve yakın çevredeki ağaçlık alana bakış sağlayarak ikinci kattaki galeri bölümüne yönlendiren geçiş alanı, ahşap kiriş sistemi ile daha hafif bir ahşaptan üretilerek ana strüktüre eklemlenen kafes strüktürden oluşuyor. Zorunlu işlevsel alanlara ek olarak, tiyatronun ikinci katında bulunan teras alanı ve yeşil çatı da farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak şekilde kullanılabiliyor.

İki ana performans mekanın olduğu tiyatroda ana sahne 250 kişilik kapasiteye sahipken “kara kutu” olarak adlandırılan küçük sahne 99 kişilik olarak tasarlanmış. Sahneler, Writersın kurulduğu günden beri yaptığı gibi seyrici ve oyuncu arasındaki yakınlığı optimize eden ve deneyimi arttıran mekanlar oluşturacak şekilde kurgulanmış. Ana salondaki oturma yerleri duvarlaraa temas etmeyecek şekilde yerleştirilerek oyun içinde farklı kurgulara izin verecek potansiyeller taşıması istenmiş. Arka duvara yerleştirilen tuğlalar, özel örgüsü sayesinde akustik sağlayarak daha samimi bir atmoster oluşmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL