Sıradışı Manzaralar Yaratmak

Manzarayı gölgeleyen kasvetli duvar, modüler strüktürden oluşan bir yerleştirme, bitki ve yansıtıcı yüzeylerle canlanırken mekanı da dönüştürüyor.

Gün batımına nazır konumlanmış havuzun manzarası, önüne inşa edilen 15x9 metrelik bir duvarla engellenmiş ve bu duvarın yarattığı yavanlıktan kurtulmak için mimar Manuel Ocaña’dan çözüm istenmiş.

fotoğraflar: imagen subliminal

Mimarın, dikey bahçe gibi duvarın düz, kasvetli olumsuzluğunu devam ettirecek çözümlerin ötesine geçme çabası sonucunda önerisiyse, ışık ve iklim koşullarına da duyarlı aktif bir yerleştirme olmuş. Sonunda kendi içinde bir iklim kurmayı sağlayan püskürtme su ve bitkilere eşlik eden yansıtıcı yüzeyler, kaybedilen günbatımı manzarasını anımsatan bir görsel etkiye sahip.

Bu yeni arayüzün gerçekleştirilmesi, modüler strüktürü ve yerleşeceği yüzeyin statik yetersizliği açısından sorunlar nedeniyle kolay olmamış. Zorunlu olarak kendi kendini taşıyan modüler bir sistem kurgulanırken, bu sistemin yüzeyler arasında bitkilerin yetişmesine olanak sağlaması ve havuz alanına girişi engellememesi önemsenmiş. İnce bağlantılarla bir araya gelen 33 modülden oluşan yerleştirme, farklı yüksekliklerdeki üç farklı noktadan yere bağlanıyor. Modül aralarına eklenmiş paslanmaz çelik dairesel elemanlar ise yansıtıcı yüzeyleri oluşturuyor. Tümsekli yapılarıyla parlama etkisini önleyen yüzeyler, değişen açılarıyla yansıttıkları ışığa hareket boyutu da katıyor, ardından ekleniyor: Strüktür, bitkilerin yansıtıcılar üzerinde büyümesine imkan vererek derinlik algısı oluşturuyor. Yine strüktüre yerleştirilmiş 60 adet püskürteç de, bitkilerin aralarında zaman zaman buhar bulutu oluşturuyor ve ışık oyunu iklimsel değerlerle zenginleşiyor.

Bahçeyi hem kullanıcısı hem de birçok canlı türü için çekici kılan tasarım, peyzaja beklenmedik şekilde yerleştirilen malzemesiyle, sıra dışı sonuçlar yaratıyor. Gün batımını saklayan düz, gri ve kasvetli duvar; çevresiyle etkileşimli bir ilişki kuran, canlı ve derin bir biçime bürünerek ışığın her halini mekana taşıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: