Yeni Geçişler

1970’lerde Danimarka’da inşa edilmiş bir sosyal konutun müşterek açık alanlarını yeniden ele alan proje, siteyi şekillendiren önceliklerden biri olan sosyal yaşamı ve dolaşımı iyileştiren bir müdahale sunmayı amaçlıyor.

Farum Midtpunkt projesi, tek ailelik evleri kamusal fonksiyonlarla kapalı bir sitede birleştirmeyi arzulayan modernist prensipleri temel alıyor. 1970-74 yılları arasında Danimarka Sosyal Konut Kooperatif Birliği tarafından inşa edilen site, sıra evlerden oluşan bloklar, teraslanarak ilerleyen katlar, karşılaşma mekanları ve sosyal donatılar ile mimari kalite ve yaşam kalitesi arasında pozitif bir ilişki kurguluyor. Yapıların altında bulunan otoparklardan konutlara geçiş bir merdiven aracılığı ile sağlanması ise diğer açık alanlardaki yaya hareketi ile taşıt trafiğinin birbirinden ayrılmasını sağlıyor.

Sakinlerinin özgün tasarım gayesine uygun olarak çevreye daha açık olmak üzere yenilenmesini talep ettiği sitenin dış mekanları rekreasyon alanları, küçük meydanlardan oluşan yollar ve otopark alanından oluşuyor. Projeyi şekillendiren ana öğe ise yapı blokları arasında ilerleyen yükseltilmiş yaya yolu. Doğal bitkilerin de eşlik ettiği bu yol, hem yapılar boyunca yürümeyi hem de projede yer alan nirengi noktalarına kestirme bir biçimde ulaşmayı olanaklı kılıyor. Dış mekan hacimlerinin artırıldığı yenileme projesiyle kamusal hayat dinamikleri daha verimli bir hal alırken Farum şehrine bağlantı yolu da daha iyi bir biçimde çözümlenmiş oluyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL