Yeni Hayat

Ilaria Bianchi, Yeni Hayat projesi kapsamında sürdürülebilirlik kavramını ürün tasarımıyla buluşturuyor. Bianchi, atıkları saklamak ve dönüştürmek yerine malzemenin ilk halini koruyor.

Sürdürülebilirlik kavramı, tasarımın hemen her noktasında karşımıza çıkıyor. Tüketici toplumda, tasarımcıların rolü, estetik kaygılarla ürünler ortaya koyarken karbon ayak izini en aza indirmek oluyor. Pek çok tasarımcı ve marka, sürdürülebilirlik ilkesiyle tasarladığı ürünlerinde geri dönüştürülmüş ya da atık ahşapları kullanıyor. Ilaria Bianchi’yse Yeni Hayat (Cast Away) projesinde kentsel ve endüstriyel atıkları formlarını değiştirmeden koleksiyonunun bir parçası haline getiriyor.

fotoğraflar: © ilaria bianchi

Malzemeleri yeniden kullanıma kazandırma konusunu gündemde tutan tasarımcı, tüketici toplumunun sürekli atık üretmesine eleştiri getiriyor. Atıkların “tasarım” anlayışı çerçevesinde ele alındığında işlevsel bir ürüne dönüşebileceği fikri projenin hayata geçmesini sağlamış. Giyimden, mobilyalara kadar uzanan ürün yelpazesinde Bianchi, atıkları bir koleksiyoner edasıyla toplamış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: