• Şubat 2018

  XXI Şubat sayısında Mars Mimarlar tasarımı Ariana Sustainable Luxury Lodge, Steven Holl Architects tasarımı Barts Maggie's Kanser Merkezi, FREA ve SCRA'nın birlikte tasarladığı Kara Harp Okulu Savunma Sporları Çalışma Alanı, LTL Architects’in The Contemporary Austin-Jones Center projesi, Vector Architects’in Suochengli Mahalle Kütüphanesi, Studio AVC tasarımı 50 Eswyn Road konutu, Acararch tasarımı ADAS ve her ikisi de yarışma sonucu elde edilmiş Stüdyo501 Mimarlık'ın Bodrum Ticaret Odası Hizmet Binası ile İkiartıbir Mimarlık’ın Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi var. Ayrıca bu sayıda Dirim Dinçer’in Louis Kahn’a Yeni/den Bakış: Cemal Emden'in Fotoğrafları, Çizimler ve Resimler sergisine dair izlenimlerini ve Esra Bici’nin tasarımda kimlik üzerine kaleme aldığı yazısını okuyabilirsiniz.

 • Aralık 2017 - Ocak 2018

  XXI’in Aralık-Ocak sayısında Teğet Mimarlık tasarımı Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, A2 Tasarım’ın Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası, Frazzi Arquitectos tasarımı Geçit Yürüyüşü: Arkeolojik Yol, Müze ve Dinlence Evleri, Estudio Ramos tasarımı Figueras Ahırı, Levitt Bernstein tasarımı Wormholt Parkı ve Natura Futura Arquitectura tasarımı La Pesca Kent Restoranı projeleri var. Bunların yanı sıra kentsel politikalar ve sosyal konut olanaklarını konuştuğumuz Peter Barber söyleşisini ve Bart Decroos kaleminden, Aslı Çiçek’in BOZAR’da devam eden Atalar ve Ritüeller sergisi için yaptığı tasarımı da bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Kasım 2017

  XXI Kasım sayısında Carles Oliver, Antonio Martin, Joaquin Moya ve Alfonso Reina tasarımı Deniz Eriştesi Yeniden: 14 Sosyal Konut Projesi, Hochc ve Gewerkdesign tasarımı Wald.Berlin.Klima, Guinée Potin Architects’ten 64 Sosyal Konut, Tavares Duayer Arquitetura'dan Malha ve Ark4lab Architecture ile Patsios architecture+construction tasarımı Manhattan Çatı Barı projeleri var. Ayrıca Dirim Dinçer’in Nazimi Yaver Yenal: Bir Kağıt Mimarının Hayali sergisine ve Gökçeçiçek Savaşır’ın Haluk Baysal – Melih Birsel Rasyonalizmi kitabına ve Filiz Cingi’nin tasarımla anlatının ötesine geçebilmeye dair yazıları da bu sayıda.

 • Ekim 2017

  XXI Ekim sayısında birlikte üretmek ve mekanı bir paylaşım ortamı olarak değerlendirmek amacıyla yola çıkan Boğada İnisiyatifleri’nin gerçekleştirdiği Boğada, LGA tasarımı Eva’s Phoenix ve Metro Architects tasarımı Refettorio Gastromotiva var. Ayrıca Mimarlar ve Han Tümertekin’in Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi, Wutopia Lab tasarımı WoW Lab ve PDG’nin Cumhuriyet Caddesi Kentsel Tasarım Projesi’nin birinci kısmı olarak gerçekleştirdiği park ve kiosk da bu sayıda. Dirim Dinçer’in Salt’ta devam eden İşveren Sergisi üzerine yazısını, Erdem Ceylan’ın kaleminden Michal Ajvaz’ın Öteki Şehir kitabını, Eren Can Altay’ın Jack Kerouac’ın kitabından yola çıkarak ele aldığı yolda olma kavramının mekan ile ilişkisini ve Yağmur Yıldırım’ın 15. İstanbul Bienali izlenimlerini de bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Eylül 2017

  XXI Eylül dosyasında Ersen Gürsel, Haydar Karabey, İclal Dinçer ve Tavit Köletavitoğlu ile bir araya gelerek Galataport projesini ve İstanbul’un kıyı kullanımına dair ne türden olanakların es geçildiğini konuştuk. Ayrıca Ceren Hamiloğlu'nun Frankfurt kentinin imgesini yürüme ve karşılaşma bağlamında ele aldığı yazısını ve Ex Libris köşesinde Levent Şentürk'ün Berlin'i konu edinen Andreas Huyssen, Enis Batur ve Walter Benjamin kitaplarına dair yazısını okuyabilirsiniz. Bunların yanı sıra Sasaki ve Ross Barney Architects işbirliğinde gerçekleştirilen Şikago Riverwalk Genişletme projesi, Atölye tasarımı Özel Sezin Okulu Açık Çatı, Özlem Akın + Gudjon Thor Erlendsson + Michael Edward Young tasarımı İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, Aki Hamada Architects’in Ayase Devre Kartı Fabrikası, Architecture For A Change’in Malavi Kilise ve Topluluk Salonu ile The Purple Ink Studio’nun Axis Pramiti de bu sayıda.

 • Temmuz - Ağustos 2017

  XXI'de bu ay Stüdyo Evren Başbuğ Mimarlık tasarımı Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası, Urbar Kentleşme ve Mimarlık'ın Avdan Geri Dönüşüm Müzesi, Studio Gang tasarımı Arcus Sosyal Adalet Merkezi, Haus Space tasarımı Kafe Pho ve Design, Bitches'in Button Mash projeleri yer alıyor. Murat Çetin ve Ece Çokca kaleminden Büyük Valide Han'ın eklerini, Özlem Yalım'ın James Turrell'e dair yazısını ve Hülya Ertaş'ın "Kim Kimin için İnşaat Yapıyor?" sergisi izlenimlerini de bu sayıda okuyabilirsiniz.

 • Haziran 2017

  XXI Haziran sayısında sanat ile kent arasındaki karşılaşmaları ve ilişkilenme biçimlerini ele aldığımız dosyamız var. Ahmet Doğu İpek, Can Altay, Merve Ünsal ve Sinan Logie ile bir araya geldiğimiz dosyada kent ve sanat arasındaki etki-tepki ortamını ve gelecekte bu ilişkinin izleyebileceği yeni rotaları konuştuk. YIYU Design tasarımı AVIC Park projesi, Emir Drahşan + Alexandre Schrepher tasarımı Narköy projesi, Mecanoo Architecten’in tasarladığı Villa Industria, AZL Architects’in Shitang İnternet Konferans Merkezi, Superimpose Architecture tasarımı Micr-O, Farming Studio’nun Kent Balkonu da bu sayımızda. Ayrıca Esra Kahveci’nin çağdaş tartışmalar içinde arşiv kavramı ve teknoloji aracılığıyla üretilen yeni ilişkiler üzerinden ele aldığı Arşiv Rüyası sergisi hakkındaki yazısını ve Erdem Ceylan’ın “Heidegger’in Kulübesi” kitabından yola çıkarak yazdığı Ex Libris köşemizi de Haziran sayımızda okuyabilirsiniz.

 • Mayıs 2017

  XXI Mayıs sayısı ile Doğan Tekeli tefrikamız sona eriyor. Mimar bu ay değişen malzeme ve teknolojiler ile mimarlık tarif ve ifadeleri üzerine görüşlerini paylaştı. Tefrikamızın yanı sıra Elvan Arıker'in İstanbul'un kentsel dönüşümünü konut reklamları üzerinden ele aldığı yazısını ve Ex Libris köşesinde Leyla Bektaş Ata kaleminden Lefebvre'nin soyut ve toplumsal mekanlarını okuyabilirsiniz. Ayrıca KOOP Mimarlık tasarımı Taraklı Kent Meydanı, Rozana Montiel ve Alin Vazquez Wallach'ın birlikte tasarladığı Cancha Oyun Sahası ve Meydanı, Hatırlı Mimarlık'ın TAI-TUSAŞ Akademi ve İK Binası, Boran Ekinci Mimarlık ve Erbuğ Mimarlık ortak tasarımı Şişecam Ar-Ge Merkezi, KG Mimarlık'ın Erciyas Holding Ofisi, Şanalarc tasarımı Salt Araştırma Ferit Şahenk Salonu ve Kontra Mimarlık'ın Kolektif House II projeleri de bu sayıda.

 • Nisan 2017

  XXI Nisan’da Reiufl Ramstad tasarımı Romsdal Halk Müzesi, Yazgan Tasarım Mimarlık’ın Mustafa Vehbi Koç Spor Salonu, Aboutblank’in Çekmeköy’de yer alan okulu, PIN tasarımı Impact Hub İstanbul, Zemberek Tasarım’ın Gün+Partners Ofisi ve Carve ile Omgeving’in birlikte tasarladıkları Be-Mine oyun peyzajı var. Ayrıca Doğan Tekeli tefrikamızın yeni bölümünü ve Ex Libris köşesinde Ece Yoltay kaleminden Dışarıdan Düşünmek kitabı eşliğinde Richard Serra’yı okuyabilirsiniz.

 • Mart 2017

  XXI’in Mart dosyasında katılımcı mimarlık var. Kentsel mekanda katılımcı mimarlığın nasıl uygulanabileceğini, süreçte ne gibi engebeler ya da tuzaklarla karşılaşılabileceğini Bengi Akbulut, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Merve Akdağ Öner, Sait Ali Köknar, Senem Doyduk ve Sinan Omacan ile konuştuk. Doğan Tekeli tefrikamızın bu ayki bölümünde tekeli, ofisin yapılanması ve mesleki pratiklerinin önemli bir parçası olan sanayi yapıları tasarımı deneyimlerini paylaştı. Bu sayıda ayrıca Aslı Çiçek’in Maniera söyleşisini, Jose Luis Uribe Ortiz kaleminden Şili peyzajlarında öğrenci projelerini ve Ex Libris kitap eleştirisi bölümünde Zemzem Taşgüzen’in Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi kitabıyla ilgili yazısını okuyabilirsiniz. H&P Architects tasarımı toplum merkezi, anonim.istanbul tasarımı No8, Bakırküre Architects’in Şişecam Genel Merkezi iç mekan tasarımı, PAB Mimarlık’ın Habita projesi ve Soto’nun modüler raf sistemi SO.05 de bu sayıda.

 • Şubat 2017

  XXI’in yeni yıl kararlarını da içinde bulabileceğiniz Şubat Sayısında Jareed Lad tasarımı Sharanam Kırsal Kalkınma Merkezi, Alataş Architecture tasarımı Robert Kolej Murat Karamancı Öğrenci Merkezi, Barn Arch tasarımı Red Bull Muzik Akademisi Sahnesi, Ek Biç Ye İç, Andy Rahman tasarımı biyofilik yurt ve Demirden Desing'ın Şişecam Düzcam Sergileme Alanı projeleri var. Bunların yanı sıra Lom Creative ve Oliver Heath ile yaptığımız söyleşileri, Bilge Bal'ın Gordon Matta-Clark'ı okumaya ilişkin spekülatif bir sözlükle sonlanan yazısını ve Ex Libris bölümünde Nihan Hacıömeroğlu kaleminden Edebiyatta Mimarlık kitabının eleştirisini okuyabilirsiniz. Doğan Tekeli tefrikamızın ikinci bölümü ise Sami Sisa ile ortaklıkları ve ofisin kuruluşuyla devam ediyor.

 • Aralık 2016 - Ocak 2017

  Bu ay XXI'in dosyasında bir tasarım meselesi olarak koruma var. Murat Çetin, Nevzat Sayın, Selda Baltacı ve Sevim Aslan ile mimarın koruma projesi karşısındaki reflekslerini, benimsediği yolları, yaklaşım biçimlerini ve mimarlık disiplini ile korumanın ayrıştırılmasının sakıncalarını konuştuk. Bu sayıdan itibaren Aydan Volkan ve Sait Ali Köknar eşliğinde Doğan Tekeli tefrikamızı yayınlamaya başladık, ilk bölümde mimarin mesleğe giriş öyküsünü okuyabilirsiniz. Çiğdem Aslantaş’ın müze deneyimlerini mekan ve kurgu bağlamında ele aldığı yazılarında ise bu ay Red Dot Tasarım Müzesi var. Ayrıca, Ayça Vural-Cutts’ın kaleminden Herzog & de Meuron tasarımı Tate Modern Ek Binası; Şafak Uysal’ın sahne, kostüm ve ışık tasarımcısı Kerem Çetinel’in işlerine odaklandığı yazısı ve Ex Libris köşesinde Deniz Balık’ın kaleminden Belardi’nin “Mimarlar Neden Hala Çiziyor?” kitabı okuyabileceğiniz diğer güncel yazılar arasında. Bunların yanı sıra Bahriye Üçok Anaokulu’nun mimarı Durmuş Dilekci ile yaptığımız söyleşi, Ofist’in yeni bir tasarım dili geliştirdiği NumNum restoranları ve Lagranja Design tasarımı Monochrome da bu sayıda.

 • Kasım 2016

  XXI Kasım’da yer alan Landscape Architects of Bangkok tasarımı Metro Forest Ormanlaştırma projesi ve Architektonická Kancelár Radko Kvet’in Pavlov Arkeoloji Müzesi, insanların bağlam yaratma ve gezegene müdahale etme biçimleri üzerine yeniden düşündürüyor. MEF Üniversitesi öğrencilerinin tasarım ve üretim aşamalarında doğrudan etkin olduğu Tasarla ve Yap! stüdyosunun ürünleri, Era Mimarlık tasarımı Intertech Teknopark Ar-Ge Binası, Adeas Architects tasarımı Tevfikbey Kent Meydanı ve Ekolojik Pazar projesi, Ece Yalım Design Studıo tasarımı yardımcı ofis mobilyalarından oluşan Carnival serisi de bu sayıda yer alıyor. Çiğdem Aslantaş’ın müze, mekan ve deneyim bağlamında ele aldığı Rijksmuseum’u ve Gündüz, Işık, Gece sergisinin küratörü Ulrike Brandi ile yaptığımız söyleşiyi de Kasım sayımızda okuyabilirsiniz.

 • Ekim 2016

  Bu ay XXI’in dosyasında Ezgi Tuncer Gürkaş, Fırat Genç, Merve Bedir ve Pınar Uyan Semerci ile konuştuğumuz sınır kavramı, mimarlık ve kent planlamasının göç ve krizine karşı pozisyonunu nasıl belirleyebileceği var. Bernard Khoury ve Muller van Severen söyleşilerinin yanı sıra Burak Altınışık, Işıl Uçman Altınışık ve Meriç Öner’in anlattığı Salt Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne eklenen Cengiz Bektaş Arşivi’nin ele alınışını okuyabilirsiniz. Ex Libris kitap eleştirisi bölümümüzde ise Gülşah Güleç, Otto von Busch’un “Tasarlanacak Ne Kaldı?” kitabı üzerine yazdı. Kientruc o tasarımı Chuon Chuon Anaokulu, Kerem Piker Mimarlık’ın Akyazı Kültür Merkezi projesi, Bülend Özden Design tasarımı Google Dome, Slash Architects’in Gülüş Akademisi ve Ying Chang tasarımı Grid masa da bu sayıda yer alıyor.

 • Eylül 2016

  XXI’de bu ay Asiye Akgün Gültekin ve Erdem Üngür’ün mimari tasarım stüdyosunda taktik arayışını, Murat Çetin’in öteki ve ek kavramlarını, Oya Karabulut’un ise Ludwiig Wittgenstein ve orta arayışını ele aldığı yazıları ve Erdem Ceylan’ın kaleminden Pier Vittorio Aureli’nin “Az Yeterlidir: Mimarlık ve Asketizm Üzerine”sini okuyabilirsiniz. Uygur Mimarlık’ın Diyarbakır Yenişehir Belediye Binası, Keivani Architects tasarımı Orsi Khaneh Konutu, Mert Eyiler Mimar Atölyesi’nin Karakaya Evleri, Mimari Tasarım Fikirleri’nin Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi, Natura Futura Arcquitectura ve Colectivo Cronopios işbirliğinde gerçekleştirilen Proje Chacras da bu sayıda

 • Temmuz - Ağustos 2016

  XXI’in bu ay dosyasında Venedik Mimarlık Bienali var. Küratör seçimi ve sergileriyle oldukça tartışma yaratan mimarlığın iç hesaplaşması bienali Aydan Volkan, Cem Sorguç, Dirim Dinçer, Gökhan Karakuş, Hülya Ertaş ve Korhan Gümüş’ün yorumlarıyla bu sayıda. Leonidas Papalampropoulos tasarımı Eptagonia Tarım Tarihi Müzesi, Saad El Kabbaj, Driss Kettanı ve Mohamed Amine Siana tasarımı Guelmim Teknoloji Okulu, Suna Birsen Otay, İpek yürekli ve Arda İnceoğlu tasarımı Demirören Holding, Avcı Mimarlık’ın Kintele Kongre Merkezi, GMW Mimarlık’ın Odeabank Genel Müdürlüğü projesi, Şule Koç tasarımı Geo ve Emre Gönlügür kaleminden Onur Teke tasarımı T-Evi projeleri de bu sayıda yer alıyor. Bunların yanı sıra Leyla Bektaş, Lerzan Aras, Can taşkent’in yazılarını ve Ersen Gürsel tefrikamızın son bölümünü de okuyabilirsiniz.