16. Venedik Mimarlık Bienali Başladı

16.Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali, bienal başkanı Paolo Baratta ile küratörler Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın katılımıyla Ca’ Giustinian’da gerçekleşen bir basın toplantısıyla açıldı. Baratta konuşmasıyla kamu yararını gözeten bir mimarlık arzusunu öne çıkarmayı amaçladıklarını, bugüne kadar yapılmış bienallerin de meseleyi farklı bakış açılarından ele alarak yansıttığını ve tercihler öne koyduğunu belirtti.

Yvonne Farrell ve Shelley McNamara ise “Freespace Manifesto” ile özgür düşünme biçimlerini bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirttiler. Mimarinin cömertliğine odaklanan tema, mekan kelimesinin her zaman önemli bir yer tuttuğuna ve buna yeni anlamlar katmaya çalıştıklarına değindiler. Mimarların tanımadıkları insanların hayatlarına dokunurken mümkün olan en az müdaheleyi, cömert bir ruh ile sunması gerektiğinin altını çizdiler. Mimarlığın mimar olmayanlarla iletişim kurmak zorunda olduğuna ve bu bağlamda ortaya koydukları manifestonun da karmaşık değil net olmasına dikkat ettiklerini söylediler.

Bienal kurgusunu hazırlarken mekana, konstrüksiyona ve ışığa odaklandıklarını belirterek, Corderie’nin strüktürel niteliklerini öne çıkarmaya, bienal mekanları arasında hem strükturel hem entellektüel bir bağ kurmaya çalıştıklarını anlattılar.

Bienalde bir araya gelen üretimlerin koruma, eğitim gibi pek çok farklı bağlamda, yeni bakış açıları ortaya koyduğunu ve insanları bir araya getirmeye aracı olduklarını belirttiler.

Arsenale Corderie
Türkiye Pavyonu / Vardiya
Hırvatistan Pavyonu, Cloud Pergola

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: