Dönüşüm Denklemi

Bir mimarlık ofisi olarak tasarlanan proje hayaller, ihtiyaçlar ve erişilebilir kaynaklardan oluşan bir denklemi çözümleyerek arzu edilen mekanı gerçeğe dönüştürüyor.

Fikirlerini kısıtlı bir bütçe ile gerçeğe dönüştürebilmenin denklemini kurmaya çalışarak sürece başlayan ekibin gerçekleştirdiği ofis projesi, erişilebilir ve yeniden kullanılabilir malzemelerle ilerleyen deneysel bir süreçle ilerlemiş. Toprak, geri dönüştürülmüş cam, kalıplarda kullanılan ahşap gibi malzemelerin değerlendirildiği proje, arazide bulunan mevcut iki ağacı referans alarak yerleşiyor: biri dışarıda, diğeri kullanıcılara eşlik etmek üzere mekanın merkezinde konumlanıyor.

30 cm’lik sıkıştırılmış toprak duvarlar 20 cm kalınlığındaki beton döşemeyi taşıyor, kalan 10 cm’lik bölüm döşemeyi gizleyerek dışarıdan yalnızca duvarların görünür olmasını sağlıyor. Bazı mobilya ve kapılar ise beton döşemeyi üretmek için kullanılan kalıplardan yapılmış. Kitaplık ise duvara sabitlenmek yerine ışığın geçişini kesmemek adına asma sistem olarak tasarlanmış.

earth box, Equipo de Arquitectura, paraguay
Eskiz
Plan

Etiketler: