Kayıp Binalar

II. Dünya Savaşı döneminde Londra'da yok olan binaların peşinden giden fotoğraf serisi, boşluklar dolup da yapılar ikinci kez kaybolmadan önce şehirdeki izlerini belgeliyor.

Thom ve Beth Atkinson'ın projesi olan “Kayıp Binalar”, II. Dünya Savaşı döneminde Londra'da bombalardan dolayı yok olan yapıların izlerini belgeliyor. Almanya'nın İngiltere'yi 7 Eylül 1940-16 Mayıs 1941 tarihleri arasında aralıksız olarak bombaladığı Blitz döneminden kalanlara odaklanan sanatçılar yok olan yapılardan kalan boşlukları ve cephelerde kalan izlerini fotoğraflıyor. Bir anlamda arkeolojik bir çalışma olarak tanımlanıkları seriyi oluşturmak için 6 sene çalışan fotoğrafçı kardeşler işlerini son olarak bir kitapta topladı.

fotoğraflar: thom ve beth atkinson

Thom Atkinson verdiği röportajda; geçmişteki yıkımın etkisini taşıyan yerleri görmenin mistik, güçlü ve duygusal bir etkisi olduğundan bahsediyor ve aslında tam olarak olayın geçtiği yerde durduğunu bildiğin halde arada duran zaman duvarıyla ayrılmanın ne kadar ilginç olduğunu vurguluyor. Çekilen fotoğrafların zamansız olmadığının, belgelenen mekanların yakın gelecekte her an bir yapı ile doldurulma ihtimali olduğunun altını çiziyor.

“Aslında fiziksel olarak hiçbir şey kaybetmiyoruz çünkü savaştan beri zaten orada bir şey yok; aslında bir şeye sahip oluyoruz ama bu 'kayıp binalalar' ikinci kez ortadan kayboluyorlar.”

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: