Kesişen Döngüler

Bölgedeki ekolojik ilişkileri anlatabilmek için bu ilişkilerin başrolüne yerleşen sistemler ve canlılardan ilham alarak şekillenen park projesi, ziyaretçilere yaşayan bir laboratuvar sunuyor.

ABD’de bulunan Confluence Park, ziyaretçilerin Güney Teksas bölgesinde bulunan ekotipleri ve San Antonio Nehri havzasının işlevini daha iyi kavramasına yardımcı olacak bir laboratuvar işlevi görüyor. Park içinde vakit geçiren ziyaretçilerin öğrenme süreci ise aktif katılım, gözlem ve etkileşim yoluyla gerçekleşiyor.

San Antonio Nehri ve San Pedro Deresi’nin birleştiği noktada varlık bulan proje, kesişim fikrini her anlamıyla alana işlemiş bir halde. Büyük ölçekte parkın topoğrafik şekli Güney Teksas bölgesindeki ekotiplerin yakınsamasını temsil ederken, pavyonların “taçyaprağı”nı andıran formları bitkilerin suyu tutup kökerine taşıyan yapısını taklit ediyor. Daha küçük ölçekte ise yer döşemelerindeki desenler su yataklarının akış ve kesişimlerini andırıyor.

Ana pavyon olan BHP Pavyonu’nda, toprağa hafifçe oturacak şekilde tasarlanmış beton yaprakların oluşturduğu geometri bir su toplama sistemine dönüşüyor. Conlfluence Park’taki su döngüsünü görselleştiren ve bu su akışının nehirle nasıl ilişkilendiğini anlatan pavyonlar aynı zamanda park boyunca gölge ve barınak sağlama görevini üstleniyor.

Aksonometrik çizimler
Çatı planı

Parkta yer alan çok amaçlı Estella Avery Eğitim Merkezi ise pavyona açılan bir sınıf olarak çalışıyor. Yeşil çatıya sahip olan yapı aynı zamanda pasif ısıtma ve soğutma için bir termal kütle oluşturuyor. Bütün alana yayılan su toplama sistemi ile toplanan su da parkın ana su kaynağı olarak hizmet ediyor. Yine park boyunca yerleştirilen fotovoltaik paneller yıllık bütün enerji ihtiyacının %100 karşılanmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: