Taze İstila

Yiyeceklerin mekanın her yerine sızmış bitkiler kullanılarak hazırlandığı restoran seradan aldığı ilhamı tasarıma, malzemelerine ve kurgusuna yansıtarak özgün bir dil kuruyor.

Geçtiğimiz yıllarda, tüketicilerin gözle görülür bir biçimde değişen ve yönlendirilen yeme içme alışkanlık ve hassasiyetleri daha çok sağlık, zindelik ya da yeşil yaşama odaklı eğilimlerle sonuçlanıyor. Öte yandan artan tüketim ve israfa karşı gelişen farkındalık sayesinde, yiyecek malzemelerinin seyahat süreleri hesaplanmaya, mümkün olduğunca yakın çevre tarım alanlarından faydalanmaya ya da yerel ürünler kullanılmaya çalışılıyor. Tüm bunlar, değişen yaklaşım ve eğilimler, yiyecek sektörünün mekanlarına da yansıyor.

Segev Kitchen Garden, Studio Yaron Tal, XXI Mimarlık Dergisi
Plan

Tel Aviv yakınlarındaki Hod Hasharon kentinde bulunan Segev Kitchen Garden ise popüler eğilimlerden biraz daha öteye giderek yiyecek malzemelerini restoran sınırlarının içinden ediniyor ve bu özelliğiyle hem içinde bulunduğu alışveriş merkezindeki restoranlardan hem de sahibi ünlü şef Segev Moshe’nin diğer mekanlarından ayrışıyor. Zira burada yemek pişirmek ve yemek mekanla bütünleşen bir deneyim olarak görülüyor.

Tasarımın seradan alınan ilhamı, mekanın kurucu öğesi; gazeteci ve seyahat yazarı Buzzy Gordon’ın deyimiyle restoranda ilerlemek bir bahçenin içinde yürümek gibi hissettiriyor. Mekanı ören; tüm duvarlara, çatıya ve masalar arasına sızmış bitkiler canlı olmalarının ötesinde, restoranda hazırlanan yiyeceklerin ana malzemeleri aynı zamanda. Her biri şef tarafından kullanılan bitkiler, yemekler kadar mekanı da taze tutuyor tasarımcılarına göre. 

Restoranda kullanılan tüm malzemeler de doğal ve bir kış bahçesinden ödünç alınmışçasına yeşil/kahverengi/sarı renk yelpazesinde. İç ve dış mekan ayrımının bitkilerin her yeri sarışıyla bulanıklaştığı restoranda farklı oturma birimlerinin bulunduğu alanlar mevcut. Bu çeşitlilik arasında masaları birbirinden yine bitkilerin içinde hızla büyüdükleri sandık saksılar ayırıyor. Yapraksı bitkilerin çevrelediği açık alanda ise oyun kulübeleri de bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL