Yaprakların Arasında

Slovak tasarımcı Šimon Kern’in tasarladığı Beleaf adlı sandalye, yapraklar ve reçineden oluşan toprakta çözünebilir bir malzemeden üretilmiş. Kern’in Jan Evangelista Purkyně Üniversitesi’nde öğrenciyken ürettiği çalışma geri dönüşümü farklı şekillerde ele alıyor ve yaprakların yanı sıra kullandığı reçineyi atık mutfak yağlarından elde ediyor. Bir kalıpta sıkıştırılarak şekil verilen malzeme zımparalandıktan sonra metal strüktüre oturtuluyor.

Bir ağacın yaprakları taşıyan gövdesi ve dalları gibi çalışacak, dayanıklı bir taşıyıcı strüktür kullanmak istediğini belirten Kern, tasarımdaki kıvrımlı bölümleri de göz önüne alarak metal borular kullanmaya karar vermiş. %100 geri dönüştürülebilir olan oturma biriminin ise hasar görüp kullanılamaz hale geldiği durumlarda kolayca toprağa karışmasını ve tekrar düşen yapraklar toplayıp yeni bir oturak yapılabilmesini planlamış.

Süreci iyileştirmek ve tasarımı daha ergonomik bir hale getirmek üzere çalışmaları süren tasarımcı ayrıca aynı malzeme ile bir aydınlatma tasarımı denemesi yapmayı planlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: