Okyanusa Uzanmak

Okyanus, kara ve şehri sarmal formuyla birleştiren terminal işlevlerin düzenlediği ritimle sürekli bir hareket tanımlıyor.

Porto Gemi Terminali, Portekiz'in Leça Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü alanda, Matosinhos'un güney rıhtımına yerleşen proje, üstlendiği bağlantı işlevini konumu ile pekiştiriyor. Administração dos Portos do Douro e Leixões girişimiyle gerçekleştirdiğimiz bir liman yapısı olan proje, ana yapıyı, gemilerin yanaşacağı rıhtım bölümünü ve açık kamusal alanları bir araya getiriyor. Ana kütle, yolcu gemileri için bir terminal, marina, Porto Üniversitesi Denizi Bilim ve Teknoloji Parkı, etkinlik alanları ve restorandan oluşan farklı işlevlere sahip mekanları içeriyor.

fotoğraflar: fernando guerra, fg+sg

Önerimizin odak noktasını oluşturan bu kütle, Matosinhos kentine 750 metre, kara veya deniz yoluyla erişilebilen Porto Ribeira'ya 10 km uzaklıkta, Atlantik Okyanusu kıyısındaki güney rıhtımda yer alıyor. Aynı zamanda turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği bu alan üç farklı işlevi bir araya getiriyor: Yeni bir gemi limanı, yeni bir marina ve kentle ilişki kurmayı sağlayacak yeni bir yol.

Dalgakıranın kavisiyle ve deniz ve kara arasında üstlenebileceği aracı rolüyle büyülenerek yapıyı dışarıya uzanan üç, içeriye düşen bir dokunaçla sarmal formu oluşturduk. Dışarıdaki kollar yapının cephesiyle birlikte rıhtıma uzanan bir örtü oluştururken içeri düşen kol ise düşeyde ilerliyor ve iç mekandaki işlevleri geniş bir hacme dağıtıyor.

Yapı, liman ölçeğinden bakıldığında nispeten küçük kalıyor. Uzaktan bakıldığında, ışık ve atmosfer nüanslarıyla yüklü eğri ve beyaz bir hacim olarak okunuyor. Eğrisel kütlesi ve dokunaçlarıyla kendine has biçimini ortaya koyarken granit sete zarifçe dokunarak mesafeli bir davetiye sunuyor.

Kemerleri ve dokusuyla bedenleştirdiğimiz yapıda en önemsediğimiz nitelikse sürekli hareket içermesiydi. Görmeye ve dokunmaya davet eden yapı, kara ve okyanusu buluştururken sınırları da yumuşatıyor ve mimarinin hacmini bir gözün algısına kolayca yerleştiriyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: