Kadıköy’den Bul, Kadıköy’de Buluştur!

AYSU ECE KURU

Kadıköy’deki buluşma noktaları için kent mobilyaları yaratma etkinliği, 72 Hour Urban Action ve Tasarım Atölyesi Kadıköy işbirliği ve gönüllü tasarımcılara gönderilen açık bir davet ile başlamış. Kadıköy’den Bul, Kadıköy’de Buluştur!, Tasarım Bienali dahilinde iki günlük kısa bir zaman diliminde ve az bir bütçeyle üretilen kent mobilyaları, Kadıköy’ün sahil kesimlerinde ve buluşma noktalarında hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak yapılan mobilyalar, Kadıköy’deki mekansal sorunları çözme girişimli ve inovasyon geliştirme amaçlı bir proje olarak Kadıköy sakinleri ile işbirliği içinde yapılmış.

Bisiklet Durağı, Lastik Bank, Perküsyon Seti, Kadıküp ve Hamak adlarındaki projeler Kadıköy’deki parkların, sahillerin ve buluşma noktalarının ihtiyaçlarına göre tasarlanmış. İnsanlara dinlenme, eğlence, ulaşım, park gibi hizmetler vermeyi amaçlayan projeler, işlevsellik üzerine yoğunlaşıyorlar. Yapım aşamasının gönüllü tasarımcılarla birlikte yürütülmesi de kent sakinlerine yaşadıkları muhiti ve kent mobilyalarını sahiplenme güdüsü aşılıyor. Mobilya üretim süreçlerini "nasıl yapılır" adlı videolarla destekleyerek ulusal ve uluslararası platformlarda paylaşılması hedefleniyor.

2. istanbul tasarım bienali,72 hour urban action,tasarım atölyesi kadıköy,tak

Büyük ölçekli ve kapsamlı hamlelerden oluştuğu düşünülen manifesto kavramını tam tersi şekilde ele alan tasarımlar küçük ölçekli değişimlerle de manifesto yapılabileceğine değinmiş. Küçük ölçekli çok sayıda müdahalenin de büyük bir etki yaratabileceğini öne sürüyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: