Kıyıların Kullanımı, Mikro Kentsellikler İçin Bir Mikro Manifesto

GÜZİN ÖZTOK

İyiofis ekibinin İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ile birlikte tasarladığı proje, kentlerin kıyı kullanımına ve mikro ölçekte gerçekleşen ucuz, hızlı ve hafif tasarım müdahalelerine dikkat çekiyor. Önce İzmir’deki kıyı kullanımını, insan davranışlarını ve müdahaleye açık yerleri araştıran ekip, ardından Pasaport Limanı’na modüler bir sal ya da rıhtım önerisi geliştirip uygulamış. Bu modüler yapı bir süre limanda kaldıktan sonra ise sergilenmek üzere bienale taşınmış. Türkiye’de denize kıyısı olan hemen her kentin suyla ilişkisi çok zayıf bir düzeyde kaldığı için aslında apaçık ortada olan bir gerçeği vurguluyor proje: deniz ve sahil arasında bir mekanın potansiyel gücü ve güzelliği.

Görece mikro ölçekli olan modüler mekanın ilginç sonuçları olmuş. İnsanların ilgisini çektiği için Twitter ve Facebook gibi kanallarda fotoğrafları yayılmış ve yakın çevrede çalışanlar öğle arasında modüler rıhtıma gitmeye başlamış. Bu sonuçlar insan davranışlarını değiştirmenin ne kadar basit olabileceğini ve kente yapılan müdahalenin aynı anda güçlü ve yıkımdan uzak bir sonuç verebileceğini de vurguluyor.

Güzin Öztok,2. istanbul tasarım bienali,elif ensari,can sucuoğlu,aycan terzioğlu,gudjon thor erlendsson,ertunç hünkar,İzmir Ekonomi Üniversitesi

Mikro düşünmeyi vurgulayan proje, Kendin Yap akımı için de eğlenceli bir öneri olarak değerlendirilebilir çünkü büyük müdahalelerin çok mümkün görünmediği zamanlarda hemen herkes kendisi için yüzen bir yapıyı kolayca uygulayabilir.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: