Yapılarınızı Kim İnşa Ediyor

HÜLYA ERTAŞ

"Türkiye'de Madenciliğin Açık Veritabanı ve 20 işkoluna yönelik işçi ölümleri verileri"ne göre (madencilik.dagmedya.net) Türkiye’de 2014 yılının eylül ayı ortasına dek gerçekleşen iş kazalarında ölen sayısı 1269 ve bu sayı içinde inşaat kazalarında ölen işçilerin sayısı 272. Avrupa lideri olduğumuz tek konu olan ölümlü iş kazaları meselesine biraz daha yakından bakmak için WBYA (Who Builds Your Architecture)’ın çalışması önemli.

Mimarların etik sorumluluk sınırlarının tasarladıkları yapının sadece konsept geliştirme kısmında değil, inşasında da gözetilmesi gerektiğini savunan WBYA ekibi, süreci parçalara ayırarak her bir sürecin etik sorumluluk alanı dahilinde olduğunu gösteriyor. Diyagramlarından birinde mimar ofisinde bir perde duvar çiziyor, sonra bu perde duvar bileşenleri bir fabrikada üretiliyor, ardından bu bileşenler şantiyeye naklediliyor ve ustaya teslim ediliyor, bu esnada işçiler çalışma kamplarından otobüsle ya da göçmen işçiler daha sonra çalışma kamplarına yerleştirilmek üzere uçakla şantiyeye varıyor. Tüm bu süreçlerin kontrol altında tutulmadığı takdirde doğurduğu sonuçların yer aldığı Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi kurumlara dair raporlar da bienalde yerini alıyor.

2. istanbul tasarım bienali,wbya,mtwtf,gsaap

İnşaat sektörünü sadece parlak konseptlerden, pazarlamaya odaklı sürdürülebilirlik söylemlerinden ibaret olmayan çok daha geniş bir dünya olarak karşımıza koyan WBYA, mimarların yeteneklerinin sınırlarını iyi bina yapmaktan toplumsal yaşamın daha adil olması için çalışmaya dek geliştirmeleri gerektiğini söylüyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: